İlyas SERENLİ
Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı

1952 yılında Bartın’da doğdu. 1965 yılında Zonguldak’ta hafızlığını tamamladı.

1972 yılında İstanbul İmam – Hatip okulundan, 1978 yılında Atatürk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden mezun oldu. 1971 yılında Kocaeli – Kullar kasabasında İmam – Hatip olarak göreve başladı.

1971 – 1978 yılları arasında İmam – Hatip olarak görev yaptı.

1978 yılında Zonguldak – Kurucaşile İlçe Müftülüğüne atandı . 1981 yılında Zonguldak İl Müftü yardımcısı oldu. 1982 – 1986 yılları arasında Belçika – Malmedy’de Öğretmen – Din Görevlisi olarak görev yaptı . 1986 – 1987 Zonguldak Merkez Vaizliği, 1987 – 1994 Tekirdağ – Şarköy İlçe Müftülüğü , 1994 – 2001 İstanbul İl Müftü Yardımcılığı , 2001 – 2003 Edirne İl Müftü Yardımcılığı, 2003 – 2006 İstanbul İl Müftü Yardımcılığı ,2006 -2008 Kars İl Müftülüğü görevlerinde bulundu.

11 Kasım 2008-17 Kasım 2011 tarihleri arasında Rize İl Müftülüğü görevinde bulundu.

17 Kasım 2011 tarihinde Sakarya İl Müftülüğüne atandı. 3 Şubat 2017 tarihinde emekli oldu. 25 Kasım 2017 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul ile birlikte Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanlığına seçildi.